mse.com

 home page  »   mailová adresa  »  přidat stránku k oblíbeným  »  statistika stránky  »  abecední seznam

Výročí narození slavných osobností


     Každý den bychom mohli vzpomínat výročí narození nějaké známé osobnosti. Pokud si budeme postupně připomínat jednotlivce, osvěžíme si celé dějiny, protože dějiny utvářejí jedinci. Vybíráme tedy každý den z nepřeberného množství historických postavy kladné i záporné, ale taková už je historie... Samozřejmostí budou odkazy na stránky týkající se jednotlivých osobností.

 
.
BEZPLATNÉ MĚŘENÍ GEOPATOGENNÍCH ZÓN  
V současné době probíhá koordinovaně bezplatné měření geopatogenních zón v celé České republice.
Máte-li zájem o proměření geopatogenních zón a jiných škodlivých energetických polí ve Vaší domácnosti, zajistíme Vám jejich změření.
O měření můžete požádat na adrese www.gpz.cz. V krátké době budete kontaktováni a informováni o podmínkách, za jakých měření probíhá. Bude s Vámi domluven termín, který Vám bude nejlépe vyhovovat. 

 

Jednotlivé měsíce:
 
              Chystáte se někam na dovolenou? Vyhledejte si zájezd podle vlastních představ a požadavků!
 
                          
  
Pokud chcete zjistit, jestli osobnost, která Vás zajímá, již je na tomto webu, zkuste vyhledávač, případně použijte abecední seznam 

28.únor
Josef Božek (1782)
Otakar Vávra (1911)
René Antoine Ferchault de Réaumur [reomír], francouzský přírodovědec a fyzik, člen Francouzské akademie věd a Petrohradské akademie věd, se narodil 28. února 1683 v La Rochelle, kde také začal navštěvovat školu. Studoval pak v Poitiers Réaumur na jezuitské koleji a v roce 1699 odešel studovat právo a matematiku do Bourges. V roce 1703 Réaumur odešel do Paříže, kde studoval studovat matematiku a fyziku. V roce 1708 se stal členem francouzské akademie věd - Académie des Sciences. Byl velmi vědecky plodný. Zabýval se mimo jiné i chemickou technologií (výroba zrcadel, umělých perel, papíru, skla a porcelánu), zoologií a botanikou. Vedle matematických prací vytvořil Réaumur rozsáhlé dílo o hmyzu Mémoires pour servir a l'histoire des insectes a 27 svazkové dílo Popis umění a řemesel. Do historie fyziky se zapsal sestrojením lihového teploměru s tzv. Réaumurovou stupnicí (v roce 1731) s teplotou varu 80 °R, která byla rozšířena především ve Francii. Réaumur zemřel 18. října 1757 v Saint-Julien-du-Terroux.
27.únor
Enrico Caruso (1873)
Nataša Gollová (1912)
Elizabeth Taylor (1932)
John Ernst Steinbeck [stajnbek], novinář, scénárista a především spisovatel, představitel kritického realismu,  se narodil 27. února 1902 v Salinasu (Kalifornie). Pocházel z chudé rodiny a již v dětství vypomáhal jako dělník na farmách. Na Stanfordské univerzitě v letech 1919-1925 studoval historii a anglickou literaturu. Své první literární pokusy publikoval v různých univerzitních časopisech. Studia nedokončil a odešel do New Yorku, kde se snažil uchytit jako novinář - reportér. Pracoval také jako pomocný zedník, námořník na nákladním parníku a dělník v továrně na rybí konzervy. Ve svých dílech odráží tvrdou realitu důsledků krize 30. let 20. stol. v Americe. Postavami jeho románů jsou povětšinou lidé na okraji společnosti, námezdní dělníci, zemědělci na pokraji bídy, tuláci a povaleči, které ale nevidí negativně. Spíše o nich píše s jistými sympatiemi, s pochopením pro jejich slabosti a prohřešky a soucitným humorem. Prvotinou byl Zlatý pohár z roku 1929. Následují např. Nebeské pastviny (1932) a  Neznámému bohu (1933). První větší úspěch zaznamenal se svou novelou Pláň Tortilla (1935).  Nelze opomenout novelu O myších a lidech (1937), která se dočkala také mnoha divadelních adaptací a filmového zpracování. Vyvrcholením jeho díla je jeden z největších sociálních románů 20. století  -  Hrozny hněvu (1939),  za který v r. 1940 získal  Pulitzerovu cenu. Následují neméně známé romány Na plechárně (1945), Toulavý autobus (1947) a sága Na východ od ráje (1952). Významná je také jeho reportérská činnost, mimo jiné např. reportáže z Vietnamu, ve kterých odsuzoval americkou agresi. V roce 1962 se stal laureátem Nobelovy ceny za literaturu. V tomtéž roce vychází jeho poslední dílo, román Toulky s Charleym. John Steinbeck zemřel 20. prosince 1968 v New Yorku.
26.únor
Levi Strauss (1829)
Buffalo Bill (1846)
Ema Destinnová (1878)
Johnny Cash (1932)
Victor Hugo, francouzský básník, dramatik, prozaik a esejista, se narodil  26. února 1802 v Besanonu v rodině generála Napoleonových císařských vojsk. Již  v patnácti letech získal uznání v básnické soutěži Francouzské akademie a spisovatelství se záhy stalo jeho povoláním. (Je jediným z francouzských romantiků, který si musel literaturou vydělávat na živobytí.) V roce 1819 založil časopis "Conservateur littéraire", o tři roky později vychází první básnická sbírka Ódy. I když jako dramatik nebyl tak úspěšný jako lyrik či prozaik, dvě jeho díla významně ovlivnila vývoj světového dramatu. V r. 1827 napsal drama Cromwell, jehož předmluva se stala nejvýraznějším teoretickým manifestem romantické školy a Hugo se stal vůdčím přestavitelem počínajícího romantického hnutí.  Další divadelní hra Hernani (1830) způsobila veliký rozruch a předznamenala konec klasicismu. V roce 1831 vychází slavný román Chrám Matky Boží v Paříži. Díky němu byl Hugo zvolen členem Francouzské akademie a vstoupil do politiky. Roku 1845 byl králem Ludvíkem Filipem povýšen do šlechtického stavu. V prvních letech vyhnanství vytvořil básně, později zařazené do sbírek Kontemplace, Legenda věků, Čtyři větry ducha, Celá lyra. A zde též napsal své nejslavnější romány: Bídníky, Dělníky moře a Muže, který se směje. Hugův osobní život byl neradostný, zemřela mu žena i dítě. V roce 1859 odmítl nabízenou amnestii a do vlasti se vrátil, vítán nadšeným tisícihlavým zástupem, až v roce 1870, kdy Francie po porážce Napoleona III. u Sedanu byla opět prohlášena republikou. Roku 1872 vydal Strašlivý rok (verše o Komuně) a roku 1874 svůj poslední román Devadesát tři. Když 15. května 1885 tento velikán francouzského romantismu zemřel, uspořádala mu republika národní pohřeb a pochovala ho v Pantheonu.
25.únor
Carlo Goldoni (1707)
Karel May (1842)
Karel Toman (1877)
George Harrison (1943)

25.2.1948 došlo k nastolení zločinné komunistické diktatury a potlačení demokracie v naší republice, více zde.

Pierre-Auguste Renoir [renuár], francouzský malíř, grafik a sochař - představitel impresionismu, otec Jeana Renoira se narodil v Limoges 25.února 1841. Rodiče se v roce 1844 přestěhovali do Paříže, kde byl mladý Renoir přijat na Akademii výtvarného umění (1862). Jeho vrstevníky a přáteli byli Alfred Sisley, Frederic Bazille a Claude Monet. Již v roce 1865 Renior poprvé vystavoval v Salónu, avšak už v příštím roce byl spolu s Manetem a Cezannem odmítnut, stejná situace se opakovala i v roce 1867. V začátcích tvorby byl pod vlivem realistů (G. Courbet, C. Corot) a Eugèna Delacroixe, obdivoval P. P. Rubense a benátské malířství, byl vynikajícím koloristou, zkoumal vlastnosti světelných a barevných efektů. Tematicky vycházel z dobové obliby žánrových scén. Náměty pro své figurální kompozice čerpal z prostředí lidových zábav (Tanec v Moulin de la Galette, Snídaně veslařů). Pod vlivem Raffaela se obracel ke klasickému ideálu a vytvářel svébytné spojení mezi impresionismem a klasickou formou. Především od devadesátých let let se věnoval smyslově pojatým ženským aktům (Koupající se ženy, Akt na slunci, Spánek po koupeli, Gabriela v rozhalené blůze). Zabýval se také krajinomalbou a portrétem. Renoir byl uznáván již za svého života, v roce 1900 byl vyznamenán řádem Čestné legie a nemalý úspěch sklidil i v roce 1904, kdy podzimní Salón uspořádal Renoirovu retrospektivní výstavu. Renoir zemřel ve vesničce Cagnes-sur-Mer 3. prosince 1919.
24.únor
Matěj Kopecký (1775)
Karolina Světlá (1830)
Svatopluk Beneš (1918)
Jiří Trnka, výtvarník, ilustrátor a režisér animovaných filmů se narodil 24.2.1912 v Plzni. Zde se seznámil s J.Skupou a jeho loutkovým divadlem, pro které navrhoval kulisy. V roce 1935 absolvoval Uměleckoprůmyslovou školu. Před válkou působil spolu s grafičkou Hermínou Týrlovou ve filmovém studiu firmy Bati ve Zlíně. V roce 1945 se stal jedním ze zakladatelů studia kresleného filmu Bratři v triku. V tomtéž roce získal svou první prestižní cenu v Cannes za film Zasadil děděk řepu. V roce 1948 založil Studio Jiřího Trnky, které řídil celých následujících 20 let. Pro jeho filmovou tvorbu je charakteristická především práce s loutkami spojená s vynikajícím hudebním a slovním doprovodem (skladatel J.Trojan, J.Werich a další). Připomeňme filmy Zvířátka a Petrovští, Špalíček, Staré pověsti české, Osudy dobrého vojáka Švejka, celovečerní Císařův slavík, nebo animovanou pohádku Dva mrazíci. Jako výtvarník a sochař se spolupodílel na ztvárnění čs. expozic na světových výstavách v Bruselu (1958) a Montrealu (1967). Věnoval se také knižní ilustraci. Ilustroval například Karafiátovy Broučky a Werichovo Fimfárum. Od roku 1967 působil krátkou dobu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde byl jmenován profesorem. Za svá nadčasová, poeticky laděná a výtvarně náročná díla získal okolo 50 ocenění z výstav, soutěži a filmových i výtvarných přehlídek a stal se uznávaným umělcem nejen doma, ale také ve světě. Jiří Trnka, jeden ze zakladatelů a tvůrců českého loutkového a animovaného filmu zemřel 30.12.1969 v Praze.
23.únor
Georg Friederich Händel (1685)
Jiří Menzel (1938)

celá fotografie zde

Karl Theodor Jaspers [jasprs] , německý filozof a psychiatr, představitel existencialismu, se narodil v Oldenburgu 23. února 1883. K filosofii dospěl přes psychologii. Ve svém díle byl ovlivněn E. Husserlem, W. Diltheyem, M. Weberem a S. Kierkegaardem. Byl pedagogicky činný jako profesor psychologie v Heidelbergu v letech 1916-1921 jako mimořádný profesor,  v roce 1921 se stal řádným profesorem a v roce 1922 vedoucím katedry filosofie na universitě v Heidelbergu. Svou filozofii lidské existence shrnul v trojsvazkovém díle Philosophie (Filozofie - 1932), v němž podal vlastní pojetí existenciální filozofie jako myšlení překračujícího hranice věcného (pozitivistického) vědění. Existence je věčná neuspokojenost, protože ustavičně přesahuje samu sebe k absolutnímu bytí. Jaspers klade důraz na hraniční prožitky existence (vědomí rozpornosti vědeckého poznání, úzkost před smrtí, vědomí posledního ztroskotání všech našich projektů), v nichž člověk objevuje sám sebe a nahlíží, že poslední rozhodnutí je v jeho rukou, tedy uvědomuje si svobodu, která je vždy svobodou v dané situaci; přesto však všechna svobodná rozhodnutí člověka zavazují. Význam filozofického myšlení záleží především v apelu na svobodu být sebou. Významné jsou i Jaspersovy příspěvky k politické filozofii i jeho postoje k aktuálním společenským problémům (Otázka viny) či knihy diagnostikující svět 20. stol. ze širší perspektivy (Die Atombombe und die Zukunft des Menschen – Atomová bomba a budoucnost člověka, Die geistige Situation der Zeit – O původu a cíli dějin). Od roku 1948 učil na univerzitě v Basileji, kde Jaspers 26. února 1969 zemřel.
22.únor
Arthur Schopenhauer (1788)
Lord Robert Baden-Powell (1857) - zakladatel skautingu
Heinrich Hertz (1857) - německý fyzik
Luis Buñuel (1900)
Niki Lauda (1949)
George Washington [vošingtn], americký státník a politik se narodil 22. února 1732  ve Westmoreland County ve Virginii. Původním povoláním zeměměřič, dědictvím a sňatkem získal značný majetek. V letech 1753 – 58 se účastnil bojů proti Francouzům a indiánům. Od roku 1759 byl poslanecem ve Virginii, za kterou byl zvolen v roce 1774 účastníkem kontinentálního kongresu a 15. 6. 1775 byl jmenován vrchním velitelem revolučních vojsk. Navzdory nezkušenosti, nezdarům a porážkám vytvořil s pomocí evropských důstojníků malou, ale odhodlanou armádu, s níž zvítězil v letech 1776 – 77 u Trentonu a Princetonu a v roce 1781 u Yorktownu. V roce 1783 se uchýlil do soukromí. V roce 1787 byl jednomyslně zvolen předsedou ústavodárného shromáždění. V letech 1789 – 97 byl prvním prezidentem USA. Významně přispěl k rychlé konsolidaci amerického státu (přikláněl se k federalistům). V roce 1797 odešel z politického života (v roce 1798 za hrozící války s Velkou Británií naposledy formálně převzal vrchní velení armády). Washington zemřel 14. prosince 1799 Mount Vernonu (Virginia).
21.únor
Karel Matěj Čapek-Chod (1860)
Svatopluk Čech český básník a prozaik, se narodil 21.  února 1846 v Ostředku u Benešova, byl hlavním představitelem literární skupiny ruchovců (podle almanachu Ruch - poprvé vyšel 1868), svou tvorbou navazoval na vlastenecké ideály národního obrození. Básně psal již při studiích na gymnáziu a na právech, právnické praxi se také do roku 1878 věnoval, poté se už zabýval výhradně literaturou.  Patřil k uznávaným českým spisovatelům. Vytvořil rozsáhlé dílo veršem i prózou, přičemž pro jeho básně je příznačný rétorický styl a užívání alegorických obrazů. Do konce 80. let převažují skladby epické s náměty historickými (Adamité, Václav z Michalovic, Dagmar, Slávie), dobově politickými (Evropa), satirickými (Hanuman), ale i sociálními (Lešetínský kovář). Pak následovaly sbírky politické a sociální lyriky, z nichž především Písně otroka získaly všeobecné uznání. Čechovu prózu tvoří nejčastěji povídky, humoresky, arabesky a jen zřídka romány. Nejvýznamnější a dodnes živé jsou tzv. broučkiády, především Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století, ve kterém postavil do protikladu opravdovost husitů s prázdným vlastenčením současného měšťáka. Svatopluk Čech významně zasáhl i do dějin české žurnalistiky, spolu se Servácem Hellerem se ujali v roce 1873 Hálkem a Nerudou už k zániku odsouzeného časopisu Lumír, který později předali J. V. Sládkovi. V letech 1878-99 pak vydával a redigoval časopis Květy. Svatopluk Čech zemřel v Praze 23. února 1908.

 

20.únor
Ludwig Boltzmann (1844)
Pierre Boulle (1912)

Jan Blahoslav, český spisovatel, historik, básník, gramatik, překladatel, hudební teoretik, pedagog a biskup Jednoty bratrské, se narodil 20.2.1523 v Přerově. Pocházel z měšťanské rodiny.  Po absolvování přerovské bratrské školy studoval na školách v Goldbergu (studium latiny a řečtiny) a ve Wittenbergu (1543-45). Zde se seznámil s Martinem Lutherem  a Filipem Mekanchotem. Po návratu působil jako pedagog na školách v Prostějově a v Mladé Boleslavi. V době, která byla pro jednotu velmi složitá – hledala východisko buď v izolaci, nebo v otevřenosti vzdělání a spolupráce s protestanty vydává v r. 1547 spis  O původu jednoty bratrské a řádu v ní. Krátce studoval na univerzitách v Královci (1549) a v Basileji (1549-1550). Zde po nadějném počátku studia těžce onemocněl a vrátil se zpět do Přerova. Z té doby je jeho spis O zraku, traktát zabývající se etickými problémy. (Blahoslav je jeden z prvních,který v našich dějinách nosil brýle.) Roku 1553 byl ordinován na kněze, o čtyři roky později se stal biskupem. Působištěm jeho úřadu se staly Ivančice. Autorsky i redakčně se podílel na úpravách bratrských zpěvníků  - Šamotulského a Ivančického kancionálu a na základě této práce napsal  příručku Musica, první český teoretický spis o hudbě (1558). Jako písař, tj. tajemník, archivář a historiograf Jednoty se zabýval uspořádáním bratrského archivu a vytvořil monumentální dílo Akta jednoty, které je dnes pro historiky jedinečný pramen poznání osudů bratrské jednoty. V r. 1567 vychází jeho polemický spis proti odpůrcům vzdělání v Jednotě bratrské, především proti biskupovi Janu Augustovi, Corrolarium additum anno 1567 die 17. Februari (tzv. Filipika proti misomusům). Blahoslav je také autorem prvního českého Slabikáře, pro který vymyslel i dodnes užívaný název. Asi nejvýznamnějším počinem je stylisticky vybroušený překlad Nového zákona z řečtiny (1564), který podnítil členy Jednoty bratrské k pořízení celého překladu bible. (Ta vyšla tiskem v letech1579-94 v Kralicích na Moravě a díky své jazykové dokonalosti sloužila Bible kralická dlouho jako vzor spisovné češtiny.) S jeho prací na překladu úzce souvisí dílo na kterém pracoval celých 20 let - Gramatika česká (1571). Z dalších děl připomeňme : Spis Vitia concionatorum, to jest Vady kazatelů (1570-1571) a moralizující spis Naučení mládencům k službě Kristu a církvi jeho se oddávajícím v Jednotě bratrské (1585). Jan Blahoslav je jednou z nejvýznamnějších postav české kultury. Právem je označován za předchůdce J. A. Komenského, především pro své vynikající vzdělání, pedagogickou činnost, organizátorskou práci v církvi a v neposlední řadě i diplomatické aktivity. Zemřel 24.11.1571 po převozu do Moravského Krumlova. Místo uložení tělesných pozůstatků není známo.

19.únor
František Vláčil (1924)
Mikuláš Koperník, Nikolaus Copernikus, polský matematik, astronom a lékař, se narodil v Toruni 19.února 1473, byl zakladatelem novodobé astronomie. V době svého dospívání ztratil Koperník otce a záhy potom i matku. Poručníkem se mu stal jeho strýc Lukáš Watzenrode, pozdější biskup warmijský, který brzy pochopil touhu svého synovce po vzdělání a podporoval ji. Mikuláš Koperník studoval nejdříve matematiku a astronomii na univerzitě v Krakově v letech 1491 - 94. Seznámil se zde dokonale s Ptolemaiovým systémem, vlastnil i Euklidovy Základy a Tabulky krále Alfonse Kastilského, což bylo na tehdejší dobu vzácné. Studoval i na univerzitě v Bologni, stal se kanovníkem a po roce 1500 vystudoval v Padově lékařství. Od roku 1512 žil v klášteře ve Frauenburgu nedaleko Königsbergu (Královce), kde zřídil malou hvězdárnu a konal astronomická pozorování. Popřel dosud uznávanou Ptolemaiovu teorii geocentrické soustavy a vytvořil teorii soustavy heliocentrické, v níž předpokládá, že Země obíhá kolem Slunce a navíc se otáčí kolem vlastní osy. Své poznatky shrnul v díle De revolutionibus orbium coelesticum, libri VI (O obězích sfér nebeských, šest knih), které vydal v Norimberku jeho žák Georg Joachim zvaný Reticus (1514 – 1576). Po Koperníkově smrti trvalo ještě plných sto let, než byl heliocentrický systém církví přijat. Koperník však ještě mylně předpokládal, že vesmír je konečný a ohraničený, v jeho středu je Slunce a dráhy nebeských těles jsou kruhové. Jeho předpoklad konečného vesmíru překonán G. Brunem, kruhové dráhy planet zaměnil za eliptické J. Keppler. Mikoláš Koperník zemřel 24. května 1543 v polském Fromborku.
18.únor
Andre Breton (1896)
Enzo Ferrari (1898)
Hugo Haas (1901)
Yoko Ono (1933)
John Travolta (1954)
Ernst Mach, rakouský fyzik a filozof, se narodil 18. 2. 1838 v Chrlicích u Brna. Byl již od mládí nadaný, v devíti letech začal studovat gymnázium, ale nedokončil jej. Úspěšně však ukončil studia na piaristickém gymnáziu v Kroměříži. Od roku 1855 studoval na univerzitě ve Vídni matematiku, fyziku a filozofii. V roce 1860 získal doktorát a po habilitaci zde působil jako soukromý docent. V letech 1864 - 1867 přednášel v Grazu matematiku, fyziku, fyziologii a psychologii. V letech 1867 - 1895 zastával místo profesora experimentální fyziky na univerzitě v Praze (od r. 1879 rektor univerzity). V Praze se Mach se setkal s Purkyněm a Palackým, zkoumal zde mimo jiné i zrakové a sluchové vnímání a šokové vzduchové vlny způsobené rychle letícími projektily. Od roku 1895 působil ve Vídni jako profesor induktivní filozofie. Enrst Mach se vedle fyziky a filozofie věnoval také chemii, fyziologii a psychologii, byl také zkušeným experimentátorem. Snažil se o sjednocení různých vědních oborů a o vybudování oboru zvaného psychofyzika. Psychofyzika měla vysvětlovat vztah mezi fyzikálními podněty a smyslovými počitky. V roce 1883 Mach vydává knihu Die Mechanik in ihrer Entwicklung (Mechanika ve svém vývoji), ve které kritizuje newtonovské pojetí fyziky. Mach ale kritizoval také teoretickou fyziku, protože zastával názor, že je neplodná a jde mimo hranice vnímání. Objevil kuželovou tlakovou vlnu tvořící rozhraní mezi nerozrušenou a rozrušenou oblastí při obtékání těles pohybujících se nadzvukovou rychlostí (tzv. Machova vlna). Zavedl důležitou fyzikální veličinu, která je po něm pojmenována - Machovo číslo. Spolu s R. Avenariem představitel takzvaného druhého pozitivismu (empiriokriticismu). Zabýval se instrumentálním pojetím vědy, principem ekonomie myšlení, vycházel z nerozlišitelnosti vnímání a vnímaného. Hlavní filozofické dílo: Die Analyse der Empfindungen (Analýza počitků). Ovlivnil novopozitivismus. Od roku 1898 musel Mach čelit vážnému zhoršení svého zdravotního stavu, které vedlo až k paralýze poloviny těla. Přesto pokračoval v publikování a v navrzích dalších experimentů. Na počátku 20. století přibývalo kritiků Machovy práce a to i z řad jeho dřívějších zastánců, mezi které patřili např. Albert Einstein a Max Planck. Enst Mach zamřel 19. února 1916 v německém Vaterstettenu.

17.únor

Jaroslav Vrchlický (1853)
Chaim Potok (1929) - americký spisovatel a rabín
Josef Matěj Navrátil, český malíř a dekoratér, se narodil ve Slaném 17. února 1798. Nejprve se vyučil u svého otce malířem pokojů, v letech 1819-23 studoval Berglerovu školu na pražské Akademii a poté začal pracovat jako malíř-dekoratér. Byl autorem nástěnných maleb s romantickou a krajinářskou tematikou, kterými vyzdobil měšťanské domy a šlechtické i císařské zámky. V Liběchově se zachovala zámecká salla terrena s cyklem výjevů z hrdinského eposu Vlasta, ve Vávrově (dříve Michalovicově) mlýně v Praze zachytil na stěnách pět velkých vedut Alp, v Jirnech vyzdobil strop zámecké knihovny a zahradní altán. Hodně cestoval a studoval malbu i během svého pobytu v zahraničí, navštívil Německo, Francii, Belgii a Švýcarsko. Od konce 50. let se věnoval drobné žánrové malbě, vytvářel vývěsní štíty, maloval zátiší, v nichž splýval romantismus s realismem. V drobných obrazech a skicách předjímal směřování moderního umění k impresionismu (Sen noci svatojánské, Společnost u stolu, Podobizna herečky, Mladá matka s děckem, Ateliér, Hon na lišku, Hrušky). Roku 1850 se stal předsedou české Jednoty výtvarných umělců. Roku 1861 byl postižen mrtvicí,částečně ochrnul a nemohl malovat. Zbytek života strávil v ústraní a chudobě, téměř zapomenut. Josef Navrátil zemřel v Praze 21. dubna 1865.
16.únor
Josef Skupa (1892)
Jaromír Hanzlík (1948)
John McEnroe (1959)
John Richard Schlesinger [šlezindžr], britský filmový režisér, se narodil 16. února 1926 v Londýně. V padesátých letech začínal jako divadelní a filmový herec, pracoval i jako rozhlasový režisér, později se připojil ke hnutí „free cinema“ Od počátku šedesátých let natáčí filmy se společenskokritickou tematikou. Debutoval dokumentem Nádraží (1960), který byl vyznamenán četnými cenami na mezinárodních festivalech, hraným debutem byl film Takové milování z roku 1962.  Další filmy: Billy lhář - 1963, Drahoušek - 1965, Daleko od hlučícího davu - 1967, Neděle, zatracená neděle - 1971. Schlesinger pracoval střídavě v USA a ve Velké Británii. V roce 1969 točí v Americe Půlnočního kovboje, film, ve kterém hlavní role vytvořili Jon Voight a Dustin Hoffmann, byl nominován na sedm Oscarů, nakonec získal tři, přestože jeho homosexuální tematika vyvolala v tehdejší prudérní Americe skandál, stejně jako již zmiňovaný film Sunday, Bloody Sunday. Schlesinger ostatně už tenkrát netajil, že je sám homosexuál. Natočil mnoho filmů, které patří do zlatého fondu kinematografie a které každopádně stojí za shlédnutí ( Den kobylek - 1974, Maratónec - 1976, Dravec a feťák - 1985,  Madam Sousatzka - 1988, Psychopat ze San Franciska - 1990, Nevinnost - 1993). John Schlesinger zemřel po mozkové mrtvici 25. července 2003 v Palm Springs.

http://www.csfd.cz/reziser.php?3068 (filmografie)

15.únor
Jiří Šlitr (1924)
Jaromír Jágr (1972)
Galileo Galilei, italský astronom, filozof, fyzik a matematik, zakladatel moderní mechaniky, se narodil v Pise 15. února 1564. Navštěvoval Universitu v Pise, kterou ale musel z finančních důvodů opustit. Díky svým schopnostem ale v  roce 1589  dostává na univerzitě v Pise místo profesora a vyučuje zde matematiku. V roce 1592  Galileo Galilei odchází do Padovy a stává se profesorem tamní univerzity, na které působí až do roku 1610. V Padově vznikají nejdůležitější Galileovy objevy z oblasti mechaniky. Galileo Galilei přesně formuluje zákon setrvačnosti (tento pojem je aristotelovské mechanice neznámý), je též autorem principu nezávislosti a skládání pohybů. Studoval zákony volného pádu; dokázal, že tělesa o různé hmotnosti padají z téže výšky na zem stejnou rychlostí. V  roce 1609 zkonstruoval vlastní dalekohled, kterým pozoroval krátery a pohoří na Měsíci, sluneční skvrny, fáze Venuše a čtyři největší měsíce Jupitera i Mléčnou dráhu, ve které objevuje značné množství hvězd. Především objev Jupiterových měsíců, fází planety Venuše a rotace Slunce vedla Galilea k tomu, že se veřejně vyslovil k uznání heliocentrické soustavy Mikoláše Koperníka (podle které Země a ostatní planety obíhají kolem Slunce, oproti teorii soustavy geocentrické). Katolická církev v čele s papežem Pavlem V. se však postavila proti Galileovi, který byl inkvizicí donucen v roce 1633 odvolat svou podporu Koperníkovu učení, ale jeho rčení "A přece se točí" vešlo do dějin.  Hlavním dílem je Dialogo sopra i due massimi sistemi del mondo (Rozprava o dvou největších systémech světa) - psáno literární formou dialogu, se zdařilou postavou pedanta Simplicia. Slepý Galileo Galilei zemřel 8. ledna 1642 v domácím vězení v Arcetri nedaleko Florencie. Až současný papež Jan Pavel II. prohlásí za katolickou církev, že inkvizice Galilea pronásledovala neprávem.
14.únor
Miroslav Zikmund (1919)
František I. (II.) (1768)
Thomas Robert Malthus, anglický protestantský farář, demograf a ekonom, představitel klasické politické ekonomie, se narodil 14. února (některé méně časté prameny uvádějí 17. únor) 1766 v Surrey (Anglie). Vyrůstal v prostředí ovlivněném přátelstvím otce s Davidem HumemJean-Jacquesem Rousseauem. V roce 1791 úspěšně ukončil studia na Jesus College v Cambridge a o šest let později byl vysvěcen na kněze. Malthus se zabýval příčinami negativních důsledků průmyslové revoluce v Anglii - růstem městské chudiny, nezaměstnanosti, kriminality. Při svém studiu vycházel ze zlomku pozorování růstu obyvatelstva v oblastech Severní Ameriky kolonizovaných Angličany, které získával od Benjamina Franklina a dospěl k průlomové teorii, kterou zveřejnil v roce 1798 v Eseji o principu populace (An essay on the principle of population, or a view of its past and present effects on human happiness). Podstatou této populační teorie je, že počet obyvatel má tendenci růst geometrickou řadou, kdežto množství disponibilních potravin jen řadou aritmetickou. Za přirozené činitele, regulující tento stav považoval hlad, války a epidemie a jako jeden z prvních doporučoval regulaci porodnosti („morální omezení rozmnožovacího pudu“). Jeho populační teorie se stala jedním ze základních kamenů klasické ekonomie. Inspiroval Davida Ricarda při jeho úvahách o trvalé udržitelnosti růstu. Klíčový vliv měl také na spoluzakladatele moderní vývojové teorie Charlese Darwina a Alfreda Russela Wallace. Ovlivnil také Francise Placea, jehož neomalthusiánské hnutí bylo prvním, které obhajovalo nutnost antikoncepce. Ačkoliv populační teorie byla podrobena kritice již v druhé polovině 19. století (Malthus nebral v úvahu technologický pokrok v zemědělství), myšlenka tzv. malthusiánství zůstává živá dodnes. A jako zcela nezpochybnitelný zůstává hlavní Malthusův přínos: životní úroveň lidí závisí vedle hospodářského vývoje i na vývoji populačním. Malthus, historicky první profesor politické ekonomie v Anglii (od r. 1805 na East Collete, Haileybury), zemřel 23. prosince 1834 v St. Catherine, poblíž Bathu (Anglie).
13.únor
Antonín Koniáš (1691)
Peter Gabriel (1950)
Georges Joseph Christian Simenon, světoznámý francouzsky píšící belgický spisovatel, se narodil 13. února 1903 v Liège. Zpočátku žil v Paříži (od r.1922), hodně cestoval a v letech 1945 až 1955 pobýval v USA, v roce 1957 se však natrvalo usadil ve Švýcarsku. Patřil k nejplodnějším spisovatelům dvacátého století, byl schopen psát 60 - 80 stran za den. Za svého života nikdy nedošel v literárních kruzích uznání, kritiky mu byla vyčítána jeho literární plodnost a domnělý nedostatek stylu. I on sám si připadal svými současníky, s výjimkou André Gida (který se za Simenona veřejně a důrazně stavěl), nedoceněný. Za svůj život vydal 450 románů a povídek, ale nesmrtelným se stal díky 75 románům a 28 povídkám, ve kterých vystupuje komisař Maigret (Maigret a jeho mrtvý, S úctou Maigret, Maigretův revolver, Sedm křížků a jeden ministrant, Maigret a zámecký pán a další). Jeho dílo bylo přeloženo do mnoha světových jazyků a se stalo častým námětěm filmů (poprvé La nuit du carrefour, adaptoval Jean Renoir v roce 1932). Simenon měl velký přínos pro moderní francouzský román a spolu s Célinem jsou považováni za největší francouzsky píšící spisovatele narozené ve dvacátém století a objevené ve třicátých letech. Georges Simenon zemřel v Lausanne 4. září 1989.
12.únor
Franco Zeffirelli (1923) - režisér
Abraham Lincoln [linkoln], americký  politik a státník, 16. prezident USA, se narodil 12. února 1809 v Hardin Couty ve státě Kentucky. V letech 1834 – 41 byl poslancem whigů v parlamentu státu Illinois, v letech 1847 – 48 byl členem Kongresu. V roce 1854 byl jedním z organizátorů Republikánské strany, v jejímž čele stál od roku 1856. V letech 1861 – 65 byl šestnáctým prezidentem USA. Zvolení Lincolna prezidentem, umožněné rozkolem v Demokratické straně, vedlo bez ohledu na jeho umírněný program v otázce otroctví k vypuknutí občanské války v USA (Válka Severu proti Jihu). Přes počáteční politické a vojenské porážky se nosnou a perpektivní stala Lincolnova linie národní jednoty, šancí všech občanů, rovnosti nezbytné pro zachování demokratických svobod, jež byly dědictvím amerického  boje o nezávislost. Politická rekonstrukce jižních států do unie narazila na odpor severních radikálů. Krátce po kapitulaci Jihu v roce 1864 byl Lincoln znovu zvolen prezidentem. 14. dubna 1865 jej ve Washingtonu ve Fordově divadle smrtelně zranil jižanský fanatik, herec John Wilkes Booth. Lincolnova osobnost se stala ztělesněním politických ctností a revolučních tradic amerického národa. Lincoln zemřel 15. dubna 1865.
11.únor
Fjodor Ivanovič Šaljapin (1873)
Zdeněk Burian (1905)
Rudolf Firkušný (1912)

celá fotografie zde

Thomas Alva Edison [edysn], americký technik, vynálezce a podnikatel, se narodil 11. února 1847 v Milanu, stát Ohio. Základní vzdělání získal díky své matce. Školu navštěvoval pouhé tři měsíce, poté byl vyloučen za špatné chování. Již od dětství trpěl částečnou ztrátou sluchu. Pracovat začal ve 12 letech jako roznašeč novin. V době vypuknutí války Severu proti Jihu si zařídil pojízdnou redakci a tiskárnu v železničním vlaku a začal vydávat a na nádražích prodávat noviny Herald. Poté, co vlak vyhořel se stal na nějaký čas telegrafním úředníkem. Jeho životem se nesou dvě základní linie – obrovský podnikatelský duch a láska k experimentu. V mnoha případech proto nebyl hnacím motorem vlastní vynález, ale následný zisk, který z vynálezu vyplynul. Edison si nechával patentovat všechno možné, aniž zatím tušil, k čemu by se to dalo v budoucnu použít. Jeho prvním patentem byl elektrický hlasový záznamník (1868). Mezi jeho další vynálezy z doby působení na železnici připomeňme tiskací telegraf (1869), psací stroj (1871), duplexní a automatický telegraf (1875). Od roku 1877 se již naplno začal věnovat pouze vynálezectví. V Mendlo Parku (New Jersey) založil výzkumnou laboratoř a elektrotechnický závod, v nichž zaměstnával desítky odborníků z různých profesí.Vynálezectví se postupně stalo kolektivní prací, zaštítěnou jeho jménem. Široký ohlas veřejnosti získal svým vynálezem fonografu – předchůdce gramofonu (1877) a mikrofonu (1878). Vrchol kariéry představoval vynález žárovky (1879). Mezi další významné vynálezy patří elektrické dynamo (1881), pojistka (1885), kinematograf (1891), elektrický akumulátor (1900), elektrický automobil (1902) a vrtulník (1908). Mnohé z jeho vynálezů nebyly jedinečnými (např. žárovku nezávisle na něm vynalezl i Joseph Swan), ale Edison, jako zdatný obchodník s obdivuhodným marketingovým cítěním, snadno porážel své oponenty a spory o patenty vyhrával. Jedním z jeho asistentů byl také český podnikatel Emil Kolben, který jej v roce 1911 pozval na návštěvu Prahy. Edison tehdy navštívil také brněnské divadlo, elektricky osvětlené podle jeho plánu. Průkopník všestranného využití elektrické energie a zarputilý vyznavač stejnosměrného proudu zemřel 18. října 1931 ve West Orange ve státě New Jersey. Během svého života získal 1093 patentů na přístroje a výrobní postupy.  
10.únor
Bertolt Brecht (1898)
Mark Spitz (1950) - americký plavec
Boris Leonidovič Pasternak (Борис Леонидович Пастернак), ruský básník, prozaik a překladatel (překládal Verlaina, Goethea a Shakespeara) se narodil v Moskvě 10. února 1890.  Začínal jako futuristický lyrik, sám se hlásil ke kubofuturismu. Spolu s Vladimirem Vladimirovičem Majakovským je považován za největšího ruského spisovatele v období mezi světovými válkami. V raných sbírkách (Sestra má život, česky vyšly výbory Lyrika, Modrý host, Světlohra, Hvězdný déšť) rozvíjel umění senzitivní reflexe světa a dějin prostřednictvím lyrických momentek i větších epických skladeb, jež vyvrcholilo v jeho pozdní lyrické tvorbě; ta již připomíná symbiózu hermetického uzavírání veškerých rovin reality do jednotlivých estetických fenoménů a zároveň demonstruje její rozrušování vlivem básnické osobnosti. Vynikl též jako prozaik (vzpomínková próza Glejt, senzitivní příběh dospívání Malá Luversová, výbor Vzdušné tratě). Vrcholem jeho prozaického díla se stal lyrizovaný román Doktor Živago (zfilmováno 1965 s Omarem Sharifem v hl. roli), zobrazující na půdorysu milostného syžetu z občanské války v Rusku kontradikce lásky a násilí jako předobrazů příštích tragických společenských období. Nobelovu cenu za literaturu v roce 1958  Pasternak nejprve přijal, ale byl komunistickým režimem donucen k jejímu odmítnutí. Boris Pasternak zemřel 30. května 1960 v Peredelkinu.
9.únor
Václav Matěj Kramerius (1753)
Daniel Bernoulli [bernuli], švýcarský matematik, fyzik a lékař, syn Johanna Bernoulliho, se narodil v holandském Groningenu 9. února 1700 (některé prameny uvadějí jako datum narození 8. únor). Mládí strávil v Basileji a v roce 1721 dokončil studium medicíny. Rodina Bernoulliů sehrála v 18. století mimořádnou úlohu v rozvoji evropské matematiky a fyziky. Celkem 9 členů tohoto rodu vyniklo v přírodních vědách. Bernoulliové jako první významně zdokonalili diferenciální počet objevený Newtonem a Leibnizem a využili ho pro řešení nejrůznějších fyzikálních problémů. Je pozoruhodné, že se přitom většina z nich zabývala matematikou a fyzikou jako svým koníčkem. Jejich povoláním byla nejčastěji teologie nebo medicína. Danielův otec Johann Bernoulli (1667 - 1748) rozvinul diferenciální a integrální počet a vypracoval nové metody pro řešení diferenciálních rovnic, které se staly základem pro další rozvoj newtonovské mechaniky. Kromě toho se svým starším bratrem Jacobem položil základy nového matematického oboru zvaného variační počet. Daniel Bernoulli se v Basileji spřátelil s Leonardem Eulerem, o 7 let mladším švýcarským matematikem. V roce 1725 obdržel Bernoulli pozvání z Ruska a stal se profesorem matematiky v nově zařízené petrohradské Akademii věd. Zabýval se tam nejen matematikou, ale i biologií a proslul i jako vynikající lékař. Na Akademii přišel společně se svým starším bratrem, který ale 1726 tragicky zahynul. Daniel k sobě pozval Eulera a nějakou dobu pracovali společně. Mezitím se však na ruském trůně vystřídal panovník, začala desetiletá krutovláda carevny Anny a proto v roce 1733 Bernoulli z Ruska odešel. Hodně cestoval a přednášel matematiku, fyziku, anatomii a botaniku na univerzitách v rodném Groningenu a v Basileji. Zasazoval se o rozšíření newtonovské mechaniky v Evropě a sám vyřešil řadu základních fyzikálních problémů. Za své práce obdržel mimo jiné i deset cen francouzské Akademie. Jeho stěžejní dílo Hydrodynamica vyšlo roce 1738. Jsou zde shrnuty jeho výsledky experimentálního i teoretického studia kapalin, včetně proslulé Bernoulliho rovnice, která popisuje proudění tekutin. Tato práce je považována za základ celého nového oboru fyziky - hydrodynamiky. V dodatku ke knize se věnoval i plynům. Jako jeden z mála evropských učenců Daniel Bernoulli věřil, že se plyny skládají z částic a vytvořil vůbec první kinetickou teorii plynů. Považoval plyny za pružnou kapalinu z částic a pro jejich popis použil teorii pravděpodobnosti. Poprvé v dějinách vědy se mu podařilo odvodit z úvah o mikroskopické struktuře plynů makroskopické rovnice popisující jejich chování při změnách tlaku a teploty. Touto teorií však předstihl svou dobu a nenašel v celé Evropě odezvu. Příčinou byl odpor většiny evropských vědců k částicové atomistické koncepci hmoty. Bernoulliho teorie plynů musela čekat na své znovuobjevení dalších 100 let. Daniel Bernoulli zemřel ve švýcarské Basileji 17. března 1782.
8.únor
Martin Buber (1878) - filosof
Franz Marc (1880) malíř a grafik
Jack Lemmon (1925)
Jules Verne [vern] (plným jménem Jules Gabriel Verne), francouzský prozaik a dramatik, se narodil 8. února 1828 na ostrůvku Île Feydeau, ve městě Nantes, ve Francii. Byl prvním z pěti dětí narozených Pierru Vernemu, pařížskému právníkovi a Sophii Allotte de la Fuÿe, bretoňské rodačce. V mládí hodně psal povídky a divadelní hry. Některá díla byla publikována v pařízském magazínu Musée des familles. V nedávné době byla vydána sbírka Vernových básní a písní. V roce 1847 začal studovat práva v Paříži. K jeho největším zálibám patřilo divadlo, ale první román Pět neděl v balóně mu vydali až v jeho pětatřiceti letech. Román napsal v roce 1862 a od toho okamžiku začal obcházet všechny pařížské vydavatele. Po několika dnech se objevil u Julese Hetzela, který byl v té době jedním z nejznámějších nakladatelů. Verne dal Hetzelovi svůj román, nazvaný Un voyage dans les airs, k posouzení. Verne ještě musel před vydáním udělat potřebné opravy, které po něm Hetzel požadoval. Vydání knihy mělo obrovský úspěch. Verne vstoupil na nové pole: zeměpis a věda v literatuře. Jeho poutavé a dobrodružné romány, v nichž vyjádřil víru v technický pokrok a uplatnil výjimečnou schopnost předvídat mnohé z později uskutečněných vynálezů, z něho záhy učinily oblíbeného a nejpřekládanějšího francouzského autora. Založil tradici vědecko-fantastického románu. Dvě Vernova nejznámější díla jsou Dvacet tisíc mil pod mořem a Cesta kolem světa za osmdesát dní. Jeho romány byly mnohokrát  zfilmovány, použity jako předlohy k televizním seriálům, a byly vydány v mnoha jazycích celého světa. Další dílo: Cesta do středu země, Cesta na Měsíc, Děti kapitána Granta, Tajuplný ostrov, Patnáctiletý kapitán, Dva roky prázdnin, Tajuplný hrad v Karpatech, Ocelové město, Vynález zkázy. Za své dílo byl nakladateli štědře honorován, v roce 1876 dokonce koupil velkou jachtu a plavil se kolem Evropy. Posledním jeho románem byl Vpád z moře. Jules Verne zemřel 24. března 1905 v Amiens.
7.únor
Thomas More (1478)
Dmitrij Ivanovič Mendělejev (1834)
Jindřich Šimon Baar (1869)
Sinclair Lewis (1885)
Jan Skácel (1922)
Charles John Huffam Dickens [dykinz], anglický romanopisec, představitel kritického realismu, se narodil 7. února 1812 v Portsmounthu. Nejvýznamnější a nejpopulárnější představitel viktoriánského románu je typem autora, který se z nuzných poměrů díky své houževnatosti, píli a vytrvalosti vypracoval na opravdovou hvězdu literárního nebe. Dětství prožil v bídě. Bylo mu pouhých jedenáct, když jeho otce a zbytek rodiny zavřeli do vězení pro dlužníky. Dickens si musel sám začít vydělávat na živobytí. Chodil do továrny na desetihodinové směny vymývat láhve. Protloukal se Londýnem, pozoroval život chudiny a nasál do sebe atmosféru pochmurného velkoměsta. Školu navštěvoval nějaký čas až od svých dvanácti let. Později, když zvládl těsnopis, pracoval jako písař. V roce 1832 již úspěšně působil v listu Morning Chronicle. Svou literární dráhu zahájil drobnými časopiseckými črtami a povídkami, vydávanými pod  pseudonymem Boz, v nichž zachycoval londýnské prostředí a postavy i z nižších společenských vrstev. Roku 1836 začal psát na objednávku nakladatele román Kronika Pickwickova klubu. Zvláštností doby, která do jisté míry ovlivnila celou Dickensovu tvorbu, byl zvyk vydávat romány na pokračování v sešitech či v novinách a teprve podle jejich úspěchu jim dát knižní podobu. To je důvod, proč jsou jeho romány povětšinou zahlceny množstvím postav a jednotlivé děje jsou někdy až zdánlivě přesložitě propletené. Přesto měl jeho první humoristický román obrovský úspěch. Celá Dickensova tvorba má výrazně autobiografické rysy, obsahuje specifický humor, ironii, satiru, výsměch snobství, sobectví a lidské krutosti. Ke vzpomínkám z dětství se autor vrací v románech pro mládež – Oliver Twist a David Copperfield (1850). Dalšími významnými díly jsou Ponurý dům (1852-3) a Nadějné vyhlídky (1860-61), romány velmi ceněné kritikou pro panoramatický a přitom detailní pohled na anglickou společnost. Mimoto je autorem množství povídek, z nichž nejznámější je Vánoční koleda. Otec 10 dětí (ženat se dcerou svého přítele George Hogartha), zemřel na mozkovou mrtvici ve svém domě v Kentu 9. června 1870. Po jednomyslném přání národa byl pochován ve Westminsterském chrámě.
6.únor
Ferdinand Peroutka (1895)
Ronald Reagan (1911)
Jan Werich, český herec, dramatik a prozaik, se narodil v Praze 6. února 1905. V letech 1924 až 27 studoval práva na Karlově univerzitě, ale od roku 1927, kdy napsal s Jiřím Voskovcem Vest pocket revue, ovlivněnou dadaistickou poetikou, se začal věnovat divadlu profesionálně. Pro Osvobozené divadlo, napsali společně řadu satirických revuí (Smoking revue, Sever proti Jihu, Premiéra ,Skafandr,Golem, Caesar, Osel a stín, Kat a blázen, Balada z hadrů, Rub a líc, Těžká Barbora a další), ve kterých vytvářeli ústřední hereckou dvojici, oslovující originálním slovním humorem generačně spřízněné publikum. Hrál také v celé řadě filmů (Pudr a benzin, Peníze nebo život, Hej rup!, U nás v Kocourkově, Svět patří nám). Po uzavření Osvobozeného divadla emigrovali Werich, Voskovec i Ježek do USA. Po 2. světové válce se po návratu do vlasti pokusil s Voskovcem obnovit Osvobozené divadlo, avšak společenské poměry nebyly pro politickou satiru vhodné. Působil v řadě pražských divadel (v letech 1956 – 61 byl ředitelem Divadla ABC), hrál ve filmech (Císařův pekař a pekařův císař, Byl jednou jeden král, Až přijde kocour) a v televizi (Uspořená libra, Medvěd, Slzy, které svět nevidí, Kočár nejsvětější svátosti, Král a žena). V 60.letech vydal cestopisné reportáže (Italské prázdniny) a variace na pohádkové motivy (Fimfárum). Pro podporu demokratizačního procesu 1968-69 (Vladimír Škutina s ním natočil sérii zamyšlení Co tomu říkáte pane Werichu?) byl v době normalizace eliminován z české kultury: filmy v nichž hrál se nesměly promítat a jeho jméno se nesmělo objevit ve sdělovacích prostředcích. Změna v tomto oficiálním postoji nastala poté, co podepsal v lednu 1977 takzvanou Antichartu. Jan Werich zemřel v Praze 31. října 1980.
 
5.únor
John Boyd Dunlop (1840) - vynálezce
André Citroën (1878) - automobilový pionýr
Andreas Papandreou (1919) řecký politik

William Seward Burroughs [barouz], americký prozaik a představitel hnutí beatniků, se narodil 5. února 1914 v St. Louis ve státě Missouri. Absolvoval anglickou literaturu na Harvardu a studoval chvíli ve Vídni medicínu. Pobýval mimo USA, žil v Paříži a Londýně, ale i v Maroku. Své zkušenosti s konzumací drog (patnáctiletá závislost na heroinu, experimenty s konopím, opiem a morfinem) popsal ve své prvotině Feťák, drogovou tématiku a prožitky pod vlivem zachytil v románu Nahý oběd, který byl kultovním dílem generace šedesátých let, založeném na snově fantaskních, surrealistických scénách. Jeho práce byly ovlivněny vědeckofantastickou literaturou, zachycují i homosexuální témata (sám byl aktivním homosexuálem). V roce 1951 v Mexiku při hře na Viléma Tella nešťastnou náhodou zastřelil svou druhou ženu Joan. Na 'Dopisech o yage' spolupracoval s Allenem Ginsbergem. Yage byla tajuplná droga domorodců z amazonského pralesa, za kterou podnikl výpravu a nakonec ji také objevil. Věnoval se také problematice ovládání lidí a manipulace, často experimentoval se svými původními staršími texty, ze kterých tvořil další a další variace. Svou tvorbou objevil také několik nových uměleckých postupů. Jeho tvorba a život zaujaly a ovlivnily myšlení i jednání spousty lidí, kteří se jím nechali inspirovat. Burroughs zemřel na selhání srdce 2. srpna 1997 v Lawrence ve státě Kansas. 

 

4.únor
Charles Lindbergh (1902) americký aviatik
Alice Cooper (1948)
Fernand Henri Léger [leže], francouzský malíř a grafik, se narodil v Argentanu 4. února 1881. Byl členem skupiny Section ďOr. Légerovi trvalo poměrně dlouho, než našel svůj výraz. Zpočátku byl ovlivněn doznívajícím impresionismem (např. portrét jeho strýce, který namaloval v roce 1905 je možno řadit k postimpresionismu) a kubismem, do podvědomí veřejnosti vstoupil v roce 1911, když vystavoval v proslulém sále č. 41 Salonu nezávislých v Paříži obraz Akty v lese, který vytvořil v letech 1909 až 1910. Obrazová skladba tu připomíná kužele a válce, které na rozdíl od pravých kubistů Léger považoval za základní tělesa, podobně jako Paul Cézanne, který byl v té době Légerovým velkým vzorem. Hranice kubismu však překročil a jeho malířský styl byl dle charakteristických trubic - angl. tubes, válců a kuželů nazýván tubismus. V prvním desetiletí 20. století maloval abstraktně, poté se zájmem o strojovou mechaniku moderní civilizace přiblížil futurismu. V srpnu 1914 odešel na frontu první světové války, která silně ovlivnila jeho tvorbu a zůstal tam až do léta 1917. Po návratu z války se usídlil v Paříži na Notre-Dame-des Champs, jeho obrazy z tohoto období připomínají plakáty a barvami doslova hýří. Forma se zjednodušuje, nabývá primitivní výraz, kombinuje abstraktní kompozice jasných základních barev s černou liniovou kresbou postav a předmětů. Objevuje zároveň krásu ve všední realitě a snaží se vytvořit lidový výtvarný jazyk, což mu vyneslo přízvisko primitiv moderní doby. V roce 1924 natočil Mechanický balet – první film bez scénáře, s fotografiemi M. Raye. Když vypukla druhá světová válka, odjel Léger do New Yorku, který znal už z třicátých let. Obdivoval gigantické stavby, moderní města. Maloval zde muzikanty, akrobaty a cyklisty na kolech, které ztvárnil mnohokrát i po návratu do Paříže (Cyklisté na červeném pozadí nebo Cyklisté na modrém pozadí, obrazy z let 1948 až 1949). Fernand Léger zemřel v Gof-sur-Yvette u Paříže 17. srpna 1955.

 

3.únor
Felix Mendelssohn (1809) německý skladatel
Milan Lasica (1940)
Alvar Aalto [álto], finský architekt a designér, se narodil 3. února 1898 v Kuortane (Finsko) v rodině zeměměřiče. Nejprve studoval na klasickém lyceu Jyväskylä a poté, co v roce 1921 ukončil s červeným diplomem Polytechnickou universitu, obor architektura v Helsinkách, si v Jyväskylä otevřel svůj první vlastní ateliér, kde pracoval v letech 1923 – 1927. Tam se také  roce 1924 oženil s architektkou Aino Marsiovou (zemřela v r. 1949). V letech 1927 až 1933 působil v Turku a potom  přesídlil do Helsinek. V letech 1946 až 1948 byl profesorem architektury na Massachusetts Institute of Technology v USA a současně také předsedou sdružení finských architektů. V roce 1952 se znovu oženil s architektkou Elissou Mäkiniemi. V roce 1955 se stal členem finské Akademie, které v letech 1963 až 1968 předsedal. V raném období své tvorby byl Aalto ovlivněn neoklasicismem, ze kterého se přes symbolismus a funkcionalismus dostal až k velmi osobitému stylu skandinávské architektury.Vyšel ze zásad organického pojetí, stavby řešil vždy v souladu s okolní krajinou. Z předválečných staveb je nejznámější sanatorium  v Paimiu (1929 – 33) a budova deníku Turun Sanomat v Turku (1928 – 39), z poválečných staveb vyniká například kostel ve Vuoksennisce u Imatry (1952 – 58) a projekt radnice v Säynätsalo (1950 – 52). Aalto ve svých vrcholných pracích ukázal uplatnění funkcionalismu a zvláštního vyjádření, jež dokonale aplikoval na různé druhy staveb – od obytných domů až po knihovny, občanská centra i kostely. Aalto byl mistrem formy a projektování a zároveň dokázal uzpůsobit budovu všem potřebám obyvatele a uživatele. Byl také jedním z průkopníků tzv. skandinávského stylu v nábytkářství. Zacházel virtuózně se dřevem a sklem, pro jeho návrhy je charakteristická čistota konstrukce, jednoduché řešení, pohodlnost a přirozenost. Alvar Aalto zemřel 11.května 1976 v Helsinkách.
2.únor
Charles Maurice de Talleyrand (1754) francouzský politik
Alfred Brehm (1829) - německý zoolog
James Augustine Aloysius Joyce [džojs], anglicky píšící irský prozaik a básník, se narodil v Dublinu 2. února 1882. Jeho experimentální prozaické dílo otevřelo nové možnosti rozvoje literárním průnikem do lidského podvědomí a nevědomí (technika proudu vědomí), uchopením “poetické logiky” mýtu jako síly narušující racionalitu dějin i příčinnou výstavbu románového děje a rozehráním tvůrčích možností jazyka. Po studiích na jezuitských školách a na dublinské katolické univerzitě učil na jazykové škole v Pule, později přednášel o Williamu Shakespearovi a jeho Hamletovi na univerzitě v Terstu. Publikoval sbírku lyrických básní Chamber Music (Komorní hudba), těžící z renesanční a barokní symboliky, ale zároveň exponující v jednoduchém milostném příběhu lyrického hrdiny budoucí témata zrady, žárlivosti a masochismu. V souboru povídek Dubliňané vytvořil z nahodile vybraných osudů obyvatel irské metropole univerzální podobenství lidského a společenského života, zároveň však ukázal na hlubokou krizi irského národního vědomí a na nemožnost vybudovat kontinuitu mezi tradicí a přítomností, jednotlivcem a společností, národem a světem. V autobiografickém románu Portrét umělce v jinošských letech Joyce vysvětluje mj. svůj experimentální přístup k jazyku i pojetí básnické vize (epifanie). V roce 1902 odešel do Paříže a zbytek života trávil v exilu.  Své rodné Irsko navštěvoval pouze sporadicky. Za první světové války žil Joyce v Curychu, kde napsal své jediné drama Vyhnanci a pracoval na svém největším románu Odysseus, spojujícím antický příběh a vylíčení jednoho dne (16. 6. 1904) v Dublinu. Děj je rozčleněn do 18 částí, z nichž každá souvisí s jednou epizodou Odysseova putování a vyznačuje se složitou symbolikou motivů, barev i specifickým stylem. Vyprávění nesměřuje k uchopení smyslu postav a jejich světa, nýbrž k osvobození jazyka. Protože se Joyceova parodie a jazyková hra nevyhýbá tématům posvátným a tabuizovaným, náboženským a sexuálním, nemohla být kniha publikována v Anglii (poprvé vyšla 1922 v Paříži) a v USA byla soudně zakázána do roku 1933. V další próze Finnegans Wake (Plačky za Finneganem), založené na lidové baladě, připomínají hlavní postavy (dublinský hospodský Humphrey Chimpden Earwicker, jinak též HCE, jeho žena Anna Livia Plurabella a synové Shem a Shaun) archetypy. Jsou součástmi univerzálního mýtu, který díky jazykové hře zahrnuje v kruhovém pohybu vývoj všech jazyků a kultur Joyce se sice prosadil zejména jako tvůrce mytologicko-filosofických symbolistních románů, dovádějících k dokonalosti metodu vnitřního monologu, ale cizí mu rozhodně nebyl ani naturalismus a surrealismus. Na tvorbu Joyce měli velký vliv Tomáš Akvinský a Giordano Bruno. Celý život trpěl vážnou oční chorobou a většinu života strávil na pokraji chudoby. Zemřel ve švýcarském Curychu 13. ledna 1941.
1.únor
John Ford (1894) - americký režisér a producent
William Clark Gable [gejbl], americký filmový herec, představitel dobrodruhů a romantických hrdinů, hvězda časné éry zvukového filmu, se narodil 1. února 1901 v Cadizu, Ohio. Matka mu zemřela, když mu bylo sedm měsíců. V šestnácti letech opustil střední školu a začal pracovat v továrně. Po svém rozhodnutí stát se hercem vystřídal několik divadelních společností, ale poté znovu pracoval jako prodavač a dělník. V roce 1924 příšel do Hollywoodu za finanční podpory divadelní ředitelky Josephine Dillonové, která byla o více než 10 let starší než on a stala se nejen jeho manažerkou, ale i první manželkou. Zpočátku hrál malé role, vrátil se dokonce načas zpět k divadlu, ale v roce 1930 podepsal smlouvu s MGM a v následujících letech přijal několik filmových rolí, které z něj udělaly megastar a zajistily mu titul "Král Hollywoodu". Ve filmech byl nejčastěji obsazován do rolí westernových hrdinů (Malovaná poušť, Volání divočiny, Mustangové), svůdců žen a dynamických mužných typů (Svobodný duch, Vzpoura na Bounty, Tekuté zlato). Za roli ve filmu Stalo se jedné noci, kde hrál reportéra sledujícího dědičku miliónového bohatství, získal Oscara. K dalším vrcholům jeho tvorby patří postava R. Butlera ve filmu Jih proti Severu podle románové předlohy M. Mitchelové. Gable byl pětkrát ženatý. Jeho třetí svazek s herečkou Carole Lombardovou, byla údajně nejšťastnější epizoda v jeho osobním životě, ale skončila její smrtí při letecké havárii v roce 1942. Jeho druhou manželkou byla Texasanka Marie Franklinová, čtvrtou Sylvia Lady Stanley, vdova po Douglasu Fairbanksovi starším a pátou Kathleen Williamsová, matka Gableova posmrtně narozeného syna. Jeho posledním filmem byly Ztracené existence, ve kterých účinkovala i Marilyn Monroeová (také byl jejím posledním). Gable zemřel 16. listopadu 1960  na  infarkt v Los Angeles a je pohřben na hřbitově v Glendale, Kalifornie, vedle jeho milované manželky Carole Lombardové.

**


Copyright ©Internet & VdCh

NAVRCHOLU.cz